Türkiye Solar Enerjisinde Bölgesel Üs Olabilir

Türkiye Solar Enerjisinde Bölgesel Üs Olabilir

     Uluslararası Yatırım Zirvesi"nin ikinci gününde, Türkiye'nin önde gelen enerji üreticilerinden Zorlu Enerji'nin Genel Müdürü Sinan Ak, güneş enerjisinde Türkiye'nin bölgesel üretim üssü haline gelebileceğini ifade etti.
     Ak, "Güneş enerjisi yatırımlarında arzın çok üzerindeki talebin karşılanması halinde yatırımların önü açılacak. Bu anlamda yerli üretimin gerçekleştirilmesinin önemine inanıyoruz" dedi. Uluslararası Yatırım Zirvesi'nin ikinci günündeki "Türkiye'de Enerji Fırsatları ve Süreç" başlıklı özel oturumda konuşan Sinan Ak, "Enerji yatırımcıları için önemli olan dengeli portföyü korumak. Petrol ve doğalgaz fiyatlarının değişkenliğini göz önünde bulundurursak bugün, yatırımcılar için yenilebilir enerji yatırımları, teşvik mekanizmasından dolayı avantajını koruyor. Jeotermal ve rüzgarda önemli yatırımlarımız var. Önümüzdeki dönemde 30 bin megavatın (MW) üzerinde güneş santrali ve rüzgar yatırımının devreye gireceğini gözönünde bulundurduğumuzda, yabancı yatırımcıların da bu alanda yatırım yapmalarının önemli olacağını düşünüyoruz'' dedi.
    Sinan Ak ayrıca, güneş panelleri üretimi konusunda Türkiye'nin önünde ciddi bir fırsat bulunduğunu, eğer bu konuda doğru adımlar atılır ve yerli üretime ağırlık verilirse Türkiye'nin, bölgenin güneş paneli ihtiyacını karşılayabilecek bir üretim üssüne dönüşebileceğini sözlerine ekledi. Ak, "Güneş enerjisinde talep, arzın çok üzerinde. Kamunun yatırımları talep oranında desteklemesi yönünde yatırımların artacağını söyleyebiliriz" dedi